Zdrowie

Zasady dotyczące zdrowia

Aby utrzymać jeże w prawidłowej kondycji i zdrowiu, należy przede wszystkim racjonalnie podchodzić do ich żywienia, dbać o optymalne warunki, higienę i zapewnienie ruchu. Jak wiadomo, jeśli już dojdzie do choroby, łatwiej jest ją wyleczyć gdy jest w stadium początkowym. Z tego względu każde zwierzę należy co pewien okres czasu dokładnie oglądać, najlepiej wybrać się z pupilem na kontrolną wizytę u weterynarza co kilka miesięcy. Polecamy wybrać weterynarza znającego się na jeżykach zanim zdecydują się Państwo przygarnąć kolczaka pod swój dach. Ważne jest aby mieć wsparcie medyczne w razie nagłego wypadku. Osobom z Warszawy i okolic możemy polecić specjalistę od jeży, który nie raz pomógł nam w trudnych chwilach – dr Michała Jankowskiego przyjmującego w dzielnicy Warszawa Tarchomin  na ul. Śreniawitów 9.

Obcinanie pazurków

Każdemu jeżykowi pazurki rosną w innym tempie, jeden musi mieć podcinane co 2 tygodnie a drugi dwa rady do roku. Pazurki na przednich łapkach ścierają się podczas biegania w kołowrotku lub po wybiegu a u tylnych łapek trzeba podciąć. Trzeba uważać aby przyciąć tylko sam paznokieć – zbudowany jest on bowiem tak jak u psa czy kota i bardzo łatwo jest obciąć za dużo narażając jeża na krwawienie i niepotrzebny stres. Najlepiej używać cążek do obcinania skórek (takich dla ludzi), specjalne obcinacze dla świnek morskich i innych gryzoni zupełnie się nie sprawdzają w naszym przypadku. Mamy pewien sprawdzony sposób: budzimy jeżyka, wyciągamy z domku, układany go sobie na ręku i przytrzymując każdą z łap patrzymy pod światło i przycinamy pazurki. Ten sposób wydaje się nam najlepszy ponieważ jeż jest jeszcze zaspany i nie ma czasu aby zastanowić się co się dzieje wokół niego. Później chwila przytulenia i szczęśliwy jeżyk może iść spać. W razie problemu z jeżykiem można udać się do najbliższego weterynarza, który powinien sobie poradzić z przycięciem.

Kąpiel

Zwykle jeże same dbają o swoją czystość jednak zdarzają się sytuacje, że kąpiel jest nawet bardziej niż wskazana (np. rozlanie wody, zabawa mokrym pokarmem). My kąpiemy nasze jeże jedynie jeśli bardzo tego potrzebują ale nie częściej niż raz w roku. Proces kąpieli: do wanny/miski nalewamy 2-3 cm letniej wody, tyle aby jeżyk mógł swobodnie chodzić po dnie. Wpuszczamy go, pozwalamy pochodzić i pozwiedzać nowy teren. Niektóre jeże wypróżniają się podczas kąpieli także możliwe, że wodę będziemy musieli zmieniać dwa razy. Gdy jeżyk się wypróżni i gdy napełnimy miskę świeżą wodą przystępujemy do etapu mycia. Do czyszczenia jeża można użyć szczoteczki do zębów lub takiej do paznokci. W usunięciu nieczystości pomoże delikatny szampon hipoalergiczny Biały Jeleń, którego dodajemy 1-2 krople do wody.  Uwaga! Nie robimy piany z szamponu, jeża polewamy delikatnie wodą w której spaceruje. Po wyczyszczeniu zwierzęcia, należy szampon dokładnie spłukać wodą a jeża w miarę możliwości jak najdokładniej osuszyć za pomocą ręcznika. Po kąpieli i osuszeniu zwierzę powinno trafić do ciepłego terrarium. Jeże należy kąpać w ciepłym pomieszczeniu i unikać przeciągów. Jeśli zauważymy, że jeż ma przesuszoną skórę to możemy do wody dodać kilka kropel oliwki ozonowanej „Ozonella”i wodą z oliwką polać igiełki pupilowi.

Gubienie igieł

Zjawisko to (z ang. – quilling) jest naturalnym procesem prowadzącym do wymiany cienkich i delikatnych kolców okresu dziecięcego na kolce większe i mocniejsze, jakie jeż będzie nosił przez resztę życia. Gubienie kolców występuje kilkakrotnie – w 4, 6, 9 i 12 tygodniu życia, trwając od kilku dni do kilku tygodni (nawet 40 dni). W tym czasie jeże są nerwowe, gdyż nowe wyżynające się kolce drażnią skórę – można porównać ten proces do ząbkowania u niemowląt. Młode jeżyki, które niedawno zmieniły dom najczęściej przechodzą już 2 lub 3 fazę quillingu i dlatego nowy opiekun powinien być bardzo cierpliwy w stosunku do swojego pupila. Każdy jeż inaczej przechodzi zmianę igieł więc nie można porównywać dwóch jeży do siebie i zastanawiać się czemu jeż znajomego jest już taki grzeczny a mój cały czas fuczy. Jeśli jeż nie jest w wieku, którym następuje zmiana igieł, albo na jego skórze pojawiają się łyse placki, należy przypuszczać, że mamy do czynienia z problemem medycznym. Najczęstszym problemem są roztocza i niewielkie pasożyty, które mogą żyć na skórze jeża powodując łuszczenie naskórka i w rezultacie gubienie igieł. W tym przypadku należy niezwłocznie wybrać się do weterynarza.

Łuszcząca skóra

Przyczyn łuszczenia się skóry może być wiele. Przede wszystkim może być to spowodowane zmianą igieł z dziecięcych na dorosłe. Drugą kwestią suchej i przesuszonej skóry mogą być objawem obecności roztoczy. Jeśli weterynarz wykluczył roztocza to jeż najprawdopodobniej ma przesuszoną skórę – należy zwiększyć wilgotność w klatce i dookoła niej, zmiana ściółki na mniej suchą, dodanie do karmy niezbędnych kwasów tłuszczowych (uzgodnić podawanie z weterynarzem).

Hibernacja

Jeśli nie zapewnimy jeżowi odpowiedniej temperatury (min. 22 stopni ) pupil może zahibernować. Hibernacja może okazać się śmiertelna, jeśli jeż nie zostanie odpowiednio rozbudzony. Jeśli zwierzak podejmie próbę hibernacji należy go szybko ogrzać np. układając pod koszulę , by leżał przy ludzkim ciele. Drugą metodą jest ułożenie jeża w pudełku z ręcznikami i termoforem z ciepłą wodą w środku. Pamiętajcie – nie można włożyć jeża bezpośrednio do wody ponieważ wilgoć powoduje uczucie chłodu.

Scroll to Top