Zachowanie

Tryb życia

Jeże są zwierzętami wieczorno-nocnymi co oznacza, że ich aktywność przypada na godziny wieczorne i nocne. W ciągu dnia jeż śpi i nie należy go niepokoić, dopiero w godzinach 18-19 można śmiało otworzyć terrarium, podnieść domek i wziąć pupila na ręce. Z początku może nieco fukać, zwijać się w kulkę – jest to normalne zachowanie podczas pobudki.

Ile jeży tyle charakterów. Większość jeży jest aktywna, uwielbiają biegać w kołowrotku i po podłodze, rozpiera je energia i nie mają czasu siedzieć na rękach dłużej niż kilka sekund. Zdarzają się jeżyki powolne, które na rękach zasypiają jednak jest to dość rzadka cecha u aktywnych jeży pigmejskich. Jak bardzo będzie oswojony jeż, czy będzie przybiegał do nóg jak tylko wyczuje Was zapach i czy będzie jadł z ręki zależy tylko i wyłącznie od ilości czasu poświęconego pupilowi oraz predyspozycji charakteru. Proces zadomawiania w nowym miejscu również jest pojęciem względnym, jeden jeżyk zaklimatyzuje się w jeden dzień a drugi będzie potrzebował do tego kilku tygodni.

Charakter jeża

Jeże pigmejskie możemy podzielić na cztery kategorie jeśli chodzi o charakter: jeż pieszczoch, jeż odkrywca, jeż samotnik i jeż fukacz. W naszej hodowli mamy wyłącznie jeże „pieszczochy” czyli takie, które same domagają się pieszczot, głaskania i próbują zwrócić na siebie uwagę, uwielbiają głaskanie i potrafią zasnąć na rękach oraz drugi typ jeży „odkrywcy”czyli takie jeże, które nie mają czasu siedzieć na rękach, wolą biegać, zwiedzać, bawić się a na kolanach wytrzymują kilka sekund.

Są oczywiście jeszcze jeże, które nie przepadają za kontaktem z człowiekiem. Są to zazwyczaj jeżyki z pseudohodowli, które nie były w odpowiednim czasie socjalizowane z człowiekiem, ich rodzice i przodkowie również bali się ludzi i tak oto rosną kolejne pokolenia maluchów dzikich, które w nowych domach mają problemy z adaptacją i bardzo często do końca życia pozostają „fukaczami”.

Oswajanie

Najważniejszą rzeczą prowadzącą do zdobycia zaufania naszego pupila jest cierpliwość. Jeże to bardzo inteligentne stworzenia i po pewnym czasie zrozumieją, że wyciągając w ich kierunku ręce nie mamy złych zamiarów. Należy codziennie poświęcić czas zwierzęciu, może to być głaskanie na kolanach czy po prostu zabawa na podłodze podczas której jeżyk będzie uciekał ze skarpetką lub biegał po torze przeszkód. Warto zapamiętać, iż mimo tego, że jeże z reguły nie gryzą nie należy podsuwać im palców pod nos. Jeż jak każde zwierze działa instynktownie i z łatwością może pomylić zapach rąk z zapachem jedzenia i przez pomyłkę ugryźć opiekuna. W oswajaniu bardzo pomocna jest metoda „przez żołądek do serca”. Jeśli jeżyk będzie śmiało przychodził, będzie pozwalał się głaskać można nagrodzić go ulubionym przysmakiem na przykład mącznikiem, drewnojadem czy gotowanym indykiem. Karmienie chrupkami z ręki również pozwala powiększyć więź między jeżykiem a właścicielem.

Jeżowa mowa ciała

W związku z tym, że jeże nie potrafią mówić, swoje sympatie i antypatie będą okazywały poprzez język ciała i różne odgłosy. U młodych jeżyków, które dopiero co zmieniły miejsce zamieszkania najpopularniejsze jest tzw. fuczenie, które ma na celu odstraszenie nieprzyjaciela, którym w pierwszym momencie może być nowy opiekun. Nie należy się zrażać i mimo wszystko wyciągać z terrarium i podnosić jeżyka na ręce aby szybciej się przyzwyczaił. Jeżyk pozostawiony sam sobie bez kontaktu z człowiekiem będzie miał trudność z przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji.

Jeż i inne zwierzęta

Nie ma najmniejszego problemu aby w domu, w którym mieszka pies czy kot zamieszkał jeżyk pigmejski. U nas w domu oprócz jeży rezyduje kilka kotów brytyjskich i wszyscy żyją ze sobą w zgodzie. Oczywiście należy stopniowo przyzwyczajać inne zwierzęta do kontaktu z nowym domownikiem np. poprzez krótkie spotkania w obecności właściciela. Jeżątka urodzone u nas od najmłodszych dni są przyzwyczajane do kontaktu z innymi zwierzętami i w nowych domach z reguły to one podporządkowują sobie innych zwierzęcych domowników. Zabawnie wygląda mała jeżynka biegająca po całym domu i rozstawiająca psa i koty po kątach.

Scroll to Top